June 30, 2011 in Nyheder

Foals kom aldrig i femte gear

Foals Roskilde Festival 2011

Se flere billeder nederst

Foals gæstede Lille Vega for et halvt års tid siden (og jeg har endda også haft fornøjelsen af dem i Berlin sidste forår), hvor de fyrede op for en gedigen fest. Forventningerne til Oxford-drengene var derfor skruet ganske højt op, da de denne regnfulde aften gæstede Roskilde Festival 2011.

Foals går på scenen foran et proppet Arena-telt, der summer af forventning. Den største forandring fra koncerten i Lille Vega er sådan set, at guitarist Jimmy Smith er blevet klippet – ellers ligner de sig selv. Vi får åbningsnummeret fra bandets anden plade (Total Life Forever) ‘Blue Blood’, der starter med et kendetegnende roligt guitar-riff. Publikum er med og instrumenterne lyder som de skal. Det kan også være, at Yannis Phillipakis´ stemmebånd er velfungerende – det er bare svært at høre, da der er skruet voldsomt ned for hans mikrofon. Det kommer til at skæmme hele koncerten.

Fra ‘Total Life Forever‘-albummet ryger vi tilbage til begyndelsen – nummeret ‘Olympic Airways‘ (fra debuten ‘Antidotes‘). Her bliver festen for alvor kickstartet. Teltet koger godt og grundigt, mens bandet danser og vugger i takt til rytmerne. ‘Balloons‘ bliver herefter serveret. ‘There’s a thing called – we fly balloons on this fuel called love’ runger det i teltet, der er fyldt af dansende festivalgængere.

Her kunne man håbe, at Foals ville gå ned i tempo for en stund. Desværre går math-rockerne ned i tempo for en særdeles lang stund. Publikum falder ned på jorden og står stille og vugger i takt med ‘Afterglow‘, ‘Black Gold‘ og ‘Spanish Sahara‘. Vi bliver lullet i søvn og det er stadig svært at høre vokalerne.

Foals har denne gang sat sig for at jamme sig igennem rigtig mange af settets 11 sange. Igen og igen forsøger publikum at følge med, men de lange instrumentale mellemstykker får ganske enkelt folket til at falde til ro.

Til slut bliver vi trakteret med ‘Electric Bloom‘ og den altid festlige afslutning, ‘Two Steps, Twice‘. Festen drukner og folk kan ikke finde ud af, hvor vi er i teksten. Der bliver naturligvis danset og hoppet, men det er ikke synkront med bandet på scenen.

Foals var her til aften ekstremt veloplagte. Der kan ikke sættes en finger på lysten til at spille, men det er beklageligt, at drengene fra Oxford denne aften gav den lidt for meget gas med at jamme og at Hr Phillipakis´ mikrofon var skruet ned. Vi blev også snydt for både ‘Cassius‘ og ‘Hummer‘, der helt sikkert havde trukket koncerten op.

Foals på Roskilde Festival 2011 – potentialet forblev uforløst!

Kristoffer Føns

 

[simpleviewer gallery_id=”7″ ]

Foto: Anders S. Christiansen

Posted by and tagged as

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *